Wachau Guide

+43(0)660 677 3143

Dla kogo Wachau?

Dla kogo przeznaczone jest Wachau i Waldviertel? Region niewątpliwie przeznaczony jest na wyjazd dla:

-  osób indywidualnych ceniących sobie piękne krajobrazy, ciszę i spokój

- osób poszukujących aktywnego wypoczynku w pięknej scenerii

- organizacji, instytucji, firm na wyjazdy integracyjne, firmowe, korporacyjne

- zielonych szkół i na wyjazdy językowe

- osób zainteresowanych enoturystyką (turystyką winiarską)

Osoby poszukujące pięknych krajobrazów, ciszy, spokoju, zainteresowanych historią, kulturą i sztuką zdecydowanie odnajdą się w Wachau. Malownicze krajobrazy doliny Dunaju otoczone wzniesieniami nad którymi górują średniowieczne zamki, bardzo dobrze zachowana architektura miasteczek z czasów gotyku, renesansu i baroku, liczne w ciągu roku festyny i wydarzenia kulturalne, wyborna kuchnia, winnice i sady morelowe. To wszystko sprawia, że w rejonie możemy poczuć wyjątkowy klimat i zrelaksować się.

Dla osób poszukujących aktywnego wypoczynku czekają piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, kanu, SUP, wspinaczki po skałach czy sporty ekstremalne takie jak skoki spadochronowe w tandemie czy oddalone o dwie godziny drogi od Wachau - rafting i canyoning.

Piesze wędrówki –na turystów w Wachau czeka czternaście przygotowanych pieszych szlaków turystycznych i jedna specjalna trasa św. Jakuba. Szlaki są różnorodne. Przebiegają przez dolinę oraz przez tereny już górzyste. Składają się z krótkich 7 kilometrowych tras (około dwugodzinnych) do 17 kilometrowej (czas przejścia zaplanowano na 6,5 godziny). Przebiegają od terenów całkowicie płaskich bez przewyższeń (szlak nr 14 Mautern Rathausplatz – Krems Hoher Markt z najwyższym punktem na trasie 217 m.n.p.m.) do tras z dużą ilością przewyższeń (trasa nr 5 Mühldorf Marktplatz – Jauerling – Maria Laach Markt) przez Park Natury Jauerling – Wachau z najwyższym punktem na trasie 950 m. n. p. m. Szlaki są podzielone na mniejsze odcinki między miejscowościami. Najczęściej występującą nawierzchnią na trasach jest asfalt i leśne ścieżki. Czasami jest to szuter, kamienie i skały. Krajobraz jest różnorodny: pola winorośli, łąki, lasy, wsie i miasteczka, grzbiety górskie i Dunaj widziany z różnej perspektywy.Przez dolinę Wachau przebiega szlak pątniczy św. Jakuba.

Wyprawy rowerowe - rower w dolinie Wachau jest bardzo popularnym środkiem lokomocji. Wachau ma bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę rowerową, dzięki temu można swobodnie przemieszczać się. Na turystów czeka sześć wytyczonych tras rowerowych. Od łagodnych, rekreacyjnych po bardzo wymagający szlak WeinSteinTour (40km z licznymi przewyższeniami). W Wachau można wypożyczyć i oddać rower w 19 miejscowościach. Aktualny stan rowerów można zobaczyć na stronie www.nextbike.at/nideroesterreich.html Ceny wypożyczenia są relatywnie niskie – 1 euro za godzinę lub 8 euro za dobę. Trzeba jedynie posiadać przy sobie kartę kredytową lub założyć wcześniej konto w internecie poprzez stronę nextbike.at  i przelać pieniądze. Przez dolinę kursują autobusy wyposażone w rampę na rowery. Przynajmniej godzinę wcześniej należy  zadzwonić pod specjalny numer i poinformować dyspozytora o tym, że chcemy podróżować wraz z rowerem i z którego wytyczonego przystanku będziemy wsiadać i wysiadać.

A co powiesz na Kanu po Dunaju? A może SUP? Co to jest SUP? Nazwa SUP pochodzi od Stand Up Paddle Surfen. Stajesz na specjalnej desce „surfingowej”, trzymasz wiosło w rękach i płyniesz po Dunaju. Proste? To zmierz się z tutejszym nurtem i falami! ;) Sport ten przywędrował do Wachau z gorących Hawaii. Orientacyjne ceny za osobę. Kanu: do 3h - 15€, do 6h - 25€, SUP:  od 30€ za 1h. Do ceny doliczana jest opłata transportowa w wysokości 15€ 

Wspinaczka po skałach z asekuracją - są dwa miejsca godne polecenia. Dürnstein i przełom rzeki Kamp w Waldviertel (patrz Zwettl/poniżej znajduje się opis gminy Pölla). Trasy są zróżnicowane jednak trzeba się wykazać sprawnością fizyczną.

Skoki spadochronowe – idealny sposób by zobaczyć tutejszy krajobraz z 4.000 metrów! Najpierw wylatujesz awionetką 20 minut na odpowiednią wysokość a później doświadczasz kilku minut niezapomnianych przeżyć.

Canyoning – północny Steienmarkt jest dobrym miejscem na to, aby zobaczyć na czym polega canyoning. W ogólnej klasyfikacji trasy nie należą do bardzo trudnych, jednak początkującym dostarczą sporo wrażeń i emocji. Podczas przemierzania kolejnych cieków wodnych i półek skalnych trzeba uważać, aby nie nabawić się kontuzji.

Rafting – płyniesz spokojnie pontonem z grupą przyjaciół, oddychasz górskim rześkim powietrzem, podziwiasz przepiękną przyrodę. Bajka. Jednak w pewnym momencie nurt przybiera na sile, zaczyna rzucać Wami na wszystkie strony a Ty zaczynasz walczyć z żywiołem by Cię nie wyrzucił z pontonu! Niezapomniane przeżycia gwarantowane! Zobacz poniższe filmiki z takich wypraw!

Video: LE8271

Video: farideni

 

Wachau dla organizacji, instytucji, firm na wyjazdy integracyjne, firmowe, korporacyjne. W sumie dlaczego by nie połączyć pięknych walorów przyrody, licznych zabytków, aktywnego wypoczynku   z wyjazdem  grupowym i wspólnie z kolegami z pracy przeżyć przygodę? W dzień aktywnie a wieczorami kameralnie?  W dzień wystartujesz w olimpiadzie, gdzie zmierzysz się z koleżankami i kolegami w takich konkurencjach jak wspinanie się po pustych skrzynkach po piwie. Jesteś przypięty liną asekuracyjną i kolega podaje Ci  skrzynki. Ty kolejno układasz je na siebie wspinając się przy tym w górę. Wpinasz się tak, aż stracisz równowagę.  Inną konkurencją jest samochód z dwiema kierownicami. Jedna z przodu a druga z tyłu - Ty prowadzisz auto a Twój kolega musi odpowiednio skręcać tylnią osią. Szalony samochód, gdzie jedna osoba prowadzi a druga zbiera przez okno piłeczki. Trudność konkurencji jest od momentu ruszenia pojazdu. W momencie kiedy kierowca skręci w lewo to auto… pojedzie w prawo. Do tego quady, wykop kalosza, rzut kłodą, strzelnica i wiele, wiele innych. Dla grupy pragnącej większej dawki adrenaliny „wolne skoki” z mostu na linie. Lina jest umocowana na moście w taki sposób, że po skoku bujasz się pod mostem jak wahadło. Zejście na linach z korony zapory wodnej 50m w dół, rafting, canyoning czy skok ze spadochronu w tandemie. Po całodniowych przeżyciach wieczorem klimatyczne imprezy w rewelacyjnym lokalnym jedzeniem i nie tylko ;)

Zielone szkoły, wyjazdy językowe. Ciekawą ofertę na wyjazd typu zielona szkoła czy wyjazdy językowe dla dzieci i młodzieży dostarcza region Waldviertel, a konkretnie gmina Pölla. W gminie został stworzony „Tygodniowy projekt”. Polega on na uczeniu biologii, przyrody i historii połączony z zajęciami w terenie. Gmina w tym celu ma przystosowany budynek po szkole podstawowej we Franzen oraz zaadaptowany zamek w Wetzlas. W budynkach tych znajdują się komfortowe kilkuosobowe pokoje sypialne, do dyspozycji jest w pełni wyposażona kuchnia, miejsce na prowadzenie zajęć dydaktycznych, kreatywne pomieszczenia, plac zabaw, boisko do gry w piłkę nożną i w siatkówkę, tenis stołowy, plac zabaw, miejsce do grillowania, duże salony, a w okolicy w ramach praktycznych zajęć można udać się do jaskini, która była zamieszkiwana w paleolicie 40.000-10.000 lat temu. W pobliskim nadleśnictwie dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje leśny ekosystem, zobaczą pokaz drapieżnych ptaków (zobacz film w technologii VR), szlaki dydaktyczne przez lasy, łąki, stawy (jeden ze stawów posiada oszkloną basztę, w której schodzi się schodkami pod poziom wody by zobaczyć podwodny ekosystem), nocna wędrówka. Dzieci mogą zwiedzać elektrownie wodną, brać udział w artystycznych zajęciach, przeżyć przygodę w parku linowym i wiele innych. 

Osobom zainteresowanym enoturystyką zapewne nie obca jest dolina Wachau i subregion Kamptalu. Od kilku dekad Wachau i Kamptal zajmują szczególne miejsce na winiarskiej mapie Europy. Dolina do zaoferowania ma wina cieszące się niepowtarzalnym smakiem oraz wysoką jakością. Austriacy przykładają wiele staranności podczas tworzenia win. Praca w winnicach tarasowych wykonywana jest ręcznie przez co jest bardzo pracochłonna.

Austria produkuje zaledwie jeden procent światowego wina z czego sami Austriacy wypijają ¾ z tej produkcji. Na światowe rynki dostaje się znikoma ilość austriackich win, jednak te które już tam trafią – uzyskują międzynarodową renomę i rozgłos a w światowych rankingach wysokie miejsca. Dumą narodową rodzimej produkcji jest Grüner Veltliner, który głównie uprawiany jest tutaj wraz z Rieslingiem. Do czołowych producentów i pionierów winiarstwa w Wachau należą Johan Schmelz, Josef Jamek, Franz Xaver Pichler, Franz Prager, Wilhelm Schwengler, Franz Hirtzberger i wielu innych. Ich wina są nagradzane medalami na światowych wystawach. w Loiben mieści się spółdzielnia Freie Weingärtner Wachau mieszcząca się w XVIII wiecznym pałacyku i zrzesza lokalnych winiarzy.

W Wachau, w Kamptalu (Langenlois - Loisium) i okolicy organizowane są liczne sympozja, szkolenia, targi i festyny związane z uprawą winorośli i produkcją wina. Ciekawą opcją na spędzenie urlopu jest pobyt u lokalnego winiarza.

Video: pointofviewvideo1