Wachau Guide

+43(0)660 677 3143

Zwettl

Stift Zwettl, Zwettler, Rossenau, Rapottenstein, Kinderparadies w Teichhauser 


11 tysięczne miasteczko w północno-zachodniej Austrii, stolica Waldvirtel, prawa miejskie otrzymało w 1200 roku. W mieście zachowały się średniowieczne mury obronne z wieżami, historyczna zabudowa oraz ratusz miejski z 1307 zdobiony techniką sgraffito.

Klasztor Cystersów został założony w 1138 r. Jest jednym z najlepiej zachowanych w Austrii romańskim kompleksem klasztornym z salą kapitulną oraz urokliwym ogrodem. W 2014 roku zostały ukończone prace konserwatorskie, które trwały przez siedem lat.

Będąc w Zwettlu warto skosztować piwa z lokalnego browaru. Austriacy ważą bardzo wysokiej jakości piwo. Browar Zwettl posiada 300 letnią tradycję. Istnieje możliwość zwiedzenia. Wszystkim zainteresowanym tematyką piwowarstwa polecamy zakładkę „Weitra”.

Kinderparadies znajduje się w Teichhauser, 4km na północ od Zwettla. Do głównych atrakcji parku należą przejażdżka mini kolejką, elektryczne autka, obcowanie z żywymi zwierzętami, dobra kuchnia i wiele innych.

 

Polecam zobaczyć poniżej zakładkę "Gmina Pölla"

  • Gmina Pölla 

Gmina Pölla jest miejscem turystycznie zupełnie nieznanym. Próżno szukać o niej informacji w przewodnikach turystycznych, a w internecie znajdziemy jedynie krótkie informacje w języku niemieckim. Jednak ze względu na kilka walorów warto zwrócić na nią uwagę:

W gminie znajduje się jezioro zaporowe Dobra Dobra. Znajduje się tutaj camping i pole namiotowe. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego, kąpieli,  wędkowania (także w okolicznych stawach) a także nurkowania. Zbiornik Dobra Dobra jest ekstremalnym miejscem do nurkowania. 10 metrów pod powierzchnią wody znajduje się platforma z której rozpoczyna się zwiedzanie zatopionych domostw, starego młynu, mostów różnych maszyn. Wysoko ponad taflę wody na wzgórzu widnieją ruiny XII wiecznego zamku Dobra – Dobra. Miejscowe stowarzyszenie „Pölla aktiv” wkłada wiele wysiłku w odrestaurowanie zamku. Dzięki ich pracy oddana jest do użytku zwiedzających wieża (klucz do drzwi wieży znajduje się na przyzamkowym campingu lub w „Cafe Puls” we Franzen (Obowiązuje drobny datek na cele statutowe stowarzyszenia). Do szczytu wieży mierzącej 40 metrów zamocowana jest lina prowadząca na drugi koniec jeziora. Śmiałek przypięty w specjalną uprząż staje przy krawędzi wieży i odpychając się nogami od gruntu zjeżdża po linie na wskroś jeziora. Cena takiej atrakcji to 59 euro za skok. Chęć skoku trzeba zgłosić przynajmniej dzień wcześniej. Poza tym zbiornik służy do wodnych rekreacji.

Zamek Waldreichs – pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XII wieku. W XVI wieku został przebudowany w renesansowy zamek. Kilka lat temu został gruntownie odnowiony, dzisiaj jest siedzibą tutejszych lasów Ottenstein. W zamku znajduje się wystawa poświęcona tutejszej przyrodzie oraz odbywają się bardzo ciekawe pokazy sokolnictwa. W okolicy przygotowane są ścieżki edukacyjne szczególnie polecane najmłodszym (zobacz film AUSTRIA 360° - VR Wachau & Waldviertel).

 

Ruiny zamku Schauenstein w miejscowości Krug (klucz do zamkowej wieży znajduje się w Krug, dom nr 15 – obowiązuje drobny datek na utrzymanie zabytku). Ciekawe, dzikie miejsce do odwiedzenia. Droga do niego prowadzi leśną, momentami wyboistą drogą. Ciekawostką zamku jest górująca nad okolicą wieża posiadająca 5 ścian z której szczytu możemy sięgnąć wzrokiem daleko na dolinę rzeki Kamp.

W Neupölla 10 znajduje się muzeum „życia codziennego”. Można w nim zobaczyć historię życia tutejszych ludzi na przestrzeni ostatnich 300 lat. Znajdują się w nim dobrze zachowane rekwizyty codziennego użytku.

Niezwykłą historię skrywa opuszczona wieś Döllersheim  ukryta za wzniesieniem i gęsto porośniętymi drzewami. W tutejszym XII wiecznym romańskim kościele odbył się chrzest ojca Adolfa Hitlera - Aloisa. Na przykościelnym cmentarzu pochowano jego babkę, której grób się tutaj już nie znajduje. W 1938 roku Wermacht przejął tutejsze tereny na cele poligonu wojskowego a tutejszą ludność przesiedlono. W ramach ćwiczeń artyleryjskich wieś praktycznie zrównano z ziemią.  Do dzisiaj zachował się jedynie kościół, przykościelny cmentarz, studnia w dawnym rynku i kilka ścian po szkole i gospodzie oraz poligon wojskowy, który jest największym poligonem w Austrii i jednym z większych w Europie.