
Wachau
Dolina Wachau, Naddunajska dolina, rozciąga się na długości 40km. Położona jest pomiędzy miastami Melk i Krems. Dolina ze względu na swoje wyjątkowe walory krajobrazowe, historyczne, architektoniczne i kulturowe została wpisana w 2000 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wachau można zwiedzić na na wiele sposobów: samochodem, koleją, rowerem, pieszo i w romantyczny sposób – statkiem.
Północny brzeg Dunaju
Dürnstein – wizytówką miasta jest barokowy kościół Augustianów z biało-błękitną wieżą. Kościół posiada bogato zdobione wnętrze. W świątyni odbywają się koncerty. Nad miejscowością na wzgórzu widnieją ruiny zamku. Zamek słynie z osadzenia po trzeciej wyprawie krzyżowej w 1192 roku angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce. Jak głosi legenda, giermek Ryszarda nie uwierzył w to że jego pan nie żyje i wyruszył w jego poszukiwania. Będąc w Durnstein grał na lutni pierwsze wersy ulubionej piosenki Ryszarda. Ten słysząc ją, dokończył wersy utworu. W ten sposób giermek odnalazł swojego króla. Wkrótce po tym Anglicy wykupili z niewoli Ryszarda. Kwota okupu pozwoliła na wybudowanie pierwszych murów Wiednia i murów kilku mniejszych miast. Ciekawymi miejscami Durnstein są: mieszcząca się w dawnym klasztorze Klarysek gospoda oraz znajdujący się w renesansowym zamku – hotel.
Weissenkirchen – miejscowość położona jest w sercu doliny. W XX w. była ulubionym miejscem artystów malujących krajobraz przełomu Dunaju. Ich dzieła wystawione są w renesansowym pałacu Teisenhofernhof. W miejscowości zachowały się mury obronne przed tureckimi najazdami. Na umocnieniach położony jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w którym to znajduje się piękny obraz Madonny z 1520 roku.
Spitz – W Spitz warto zatrzymać się ze względu na ruiny zamku Hinterhaus, z gotyckim przedzamczem i renesansowymi umocnieniami. W miasteczku znajduje się wczesnogotycki kościół świętego Maurycego, z drewnianymi posągami Chrystusa i 12 apostołów z 1380 roku, prezbiterium z 1508 roku i sklepienie sieciowe. W mieście można zwiedzić muzeum Schifffahrts przedstawiający rozwój żeglugi na Dunaju. Tłem miasta są winnice położone na tarasowych zboczach gór.
Wiellendorf – słynie z 11 centymetrowej figurki „Wenus z Willendorfu”. Została znaleziona podczas prac drogowych w 1908 roku. Wyrzeźbiona jest z kamienia kredowego, nie występującego w tej okolicy. Przeprowadzone badania w 1990 roku wykazały, że figurkę wyrzeźbiono około 24.000 lat temu i jest związana z kultem płodności. Obecnie znajduje się w Naturhistorisches Museum w Wiedniu.
Południowy brzeg Dunaju
Burg Aggstein – zamek posiada 700 letnią historię. Położony jest 300 metrów nad taflą Dunaju, dzięki czemu widok na dolinę jest wręcz fantastyczny. Na początku swojego istnienia nie cieszył się dobrą sławą. Opowieści mówią o właścicielu, który zostawiał pułapki na statki płynące Dunajem. Domagał się za uwolnienie statków słonego okupu. Na tych co nie chcieli płacić, czekała śmierć głodowa. Podjeżdżając samochodem pod zamek należy zachować szczególną ostrożność. Droga jest wąska a momentami jej nachylenie wynosi 20%!!
Mautern an der Donau – miejscowość otoczona jest krzewami winogron. W winiarni Nikolaihof znajduję się prawdziwy unikat na skalę całego kraju. Piwnica winiarni liczy 2000 lat. Jest to pozostałość po rzymskim imperium, gdzie Dunaj stanowił jej północną granicę.