Wachau Guide

+43(0)660 677 3143

Wachau

Dolina Wachau,  Naddunajska dolina, rozciąga się na długości 40km. Położona jest pomiędzy miastami Melk i Krems. Dolina ze względu na swoje wyjątkowe walory krajobrazowe, historyczne, architektoniczne i kulturowe została wpisana w 2000  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wachau można zwiedzić na na wiele sposobów: samochodem, koleją, rowerem, pieszo i w romantyczny sposób – statkiem.

Północny brzeg Dunaju

Dürnstein – wizytówką miasta jest barokowy kościół Augustianów z biało-błękitną wieżą. Kościół posiada bogato zdobione wnętrze. W świątyni odbywają się koncerty. Nad miejscowością na wzgórzu widnieją ruiny zamku. Zamek słynie z osadzenia po trzeciej wyprawie krzyżowej w 1192 roku angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce. Jak głosi legenda, giermek Ryszarda nie uwierzył w to że jego pan nie żyje i wyruszył w jego poszukiwania. Będąc w Durnstein grał na lutni pierwsze wersy ulubionej piosenki Ryszarda. Ten słysząc ją, dokończył wersy utworu. W ten sposób giermek odnalazł swojego króla. Wkrótce po tym Anglicy wykupili z niewoli Ryszarda. Kwota okupu pozwoliła na wybudowanie pierwszych murów Wiednia i murów kilku mniejszych miast. Ciekawymi miejscami Durnstein są: mieszcząca się w dawnym klasztorze Klarysek gospoda oraz znajdujący się w renesansowym zamku – hotel.

Weissenkirchen – miejscowość położona jest w sercu doliny. W XX w. była ulubionym miejscem artystów malujących krajobraz przełomu Dunaju. Ich dzieła wystawione są w renesansowym pałacu Teisenhofernhof. W miejscowości zachowały się mury obronne przed tureckimi najazdami. Na umocnieniach położony jest kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w którym to znajduje się piękny obraz Madonny z 1520 roku.

Spitz – W Spitz warto zatrzymać się ze względu na ruiny zamku Hinterhaus, z gotyckim przedzamczem i renesansowymi umocnieniami. W miasteczku znajduje się wczesnogotycki kościół świętego Maurycego, z drewnianymi posągami  Chrystusa i 12 apostołów z 1380 roku, prezbiterium z 1508 roku i sklepienie sieciowe. W mieście można zwiedzić muzeum Schifffahrts przedstawiający rozwój żeglugi na Dunaju. Tłem miasta są winnice położone na tarasowych zboczach gór.

Wiellendorf – słynie z 11 centymetrowej figurki „Wenus z Willendorfu”. Została znaleziona podczas prac drogowych w 1908 roku. Wyrzeźbiona jest z kamienia kredowego, nie występującego w tej okolicy. Przeprowadzone badania w 1990 roku wykazały, że figurkę wyrzeźbiono około 24.000 lat temu i jest związana z kultem płodności. Obecnie znajduje się w Naturhistorisches Museum w Wiedniu.

 

Południowy brzeg Dunaju

Burg Aggstein – zamek posiada 700 letnią historię. Położony jest 300 metrów nad taflą Dunaju, dzięki czemu widok na dolinę jest wręcz fantastyczny. Na początku swojego istnienia nie cieszył się dobrą sławą. Opowieści mówią o właścicielu, który zostawiał pułapki na statki płynące Dunajem. Domagał się za uwolnienie statków słonego okupu. Na tych co nie chcieli płacić, czekała śmierć głodowa. Podjeżdżając samochodem pod zamek należy zachować szczególną ostrożność. Droga jest wąska a momentami jej nachylenie wynosi 20%!!

Mautern an der Donau – miejscowość otoczona jest krzewami winogron. W winiarni Nikolaihof znajduję się prawdziwy unikat na skalę całego kraju. Piwnica winiarni liczy 2000 lat. Jest to pozostałość po rzymskim imperium, gdzie Dunaj stanowił jej północną granicę.

  • Ceny i terminy
  • Warto wiedzieć
  • Zobacz koniecznie
  • Polecam

W przygotowaniu

Kilka słów o tutejszych winach…

Wachau od kilku dekad zajmuje szczególne miejsce na winiarskiej mapie Europy. To tutaj powstają białe Austriackie wina o wielkim potencjale. Dolina Wachau posiada specyficzny mikroklimat i podłoże. Nad doliną spotykają się ciepłe masy powietrza znad Niziny Węgierskiej i chłodnego powietrza atlantyckiego. Wpływ na mikroklimat ma sam Dunaj, łagodzący ostre zimy i gorące lata. Gleby są bardzo zróżnicowane. Od lessowych i piaszczystych nad rzeką po gnejsowe, mikowo łupkowe na tarasach wzniesień. Austriacy przykładają wiele staranności podczas tworzenia win. Praca w winnicach tarasowych wykonywana jest ręcznie przez co jest bardzo pracochłonna. Do przerobu nie może trafić żadne nadpsute winogrono, co powoduje odrzucenie dużej ilości owoców. Dlatego kupując Austriackie wina mamy pewność, że kupujemy produkt będący wysokiej jakości. Więcej ciekawych faktów i historii chętnie opowiedzą lokalni gospodarze winnic, pensjonatów i restauracji...
 

- barokowy kościół Augustianów w Dürnstein

- ruiny zamku w Dürnstein

- kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Weissenkirchen

- ruiny zamku Hinterhaus w Spitzu

- wczesnogotycki kościół świętego Maurycego w Spitzu

- zamek w Aggstein

- fragmenty murów obronnych z czasów rzymskich w MauternWięcej informacji w przygotowaniu